Bogatu povijest gradića Barbana zasigurno upotpunjuje i njegova konjička manifestacija Trka na prstenac, o kojoj svjedoče sačuvani zapisi iz davne 1696. godine kad je slavodobitnik Trke bio Ottavio Quellis.

Trag joj se gubi nakon 1703. godine, a slavna je konjička igra obnovljena 1976. godine i od tada se trka održava svake godine te je, osim očuvanja tradicije i kulture, postala i prava atrakcija koja objedinjuje konjaništvo i sportski duh, obogaćujući tako sadržaj i ponudu destinacije zbog čega je naša kompanija sa zadovoljstvom podupire. Natjecatelji – barbanski vitezovi – moraju u tri trke i manje od 12 sekundi svladati stazu dugu 150 m i kopljem pogoditi prstenac u sridu te tako osvojiti maksimalna tri punta (boda). Jahač koji u tri trke osvoji najviše punata postaje slavodobitnik. Ove je godine to pošlo za rukom Maksimilijanu Rojniću, a članovi Društva Trka na prstenac kažu da je ovo tek treći put u povijesti da isti konjanik i konj izbore naslov u objema trkama. Nakon proglašenja slavodobitnika, povorka konjanika i kopljonoša u svečanom je mimohodu pozdravila brojnu publiku i goste u Barbanu te su zajedno feštali do ranih jutarnjih sati.